Podział majątku Tychy
Każdy rozwód umożliwia podział wspólnego majątku. Najlepiej zrobić to przy okazji procesu rozwodowego. Nie ma znaczenia czy jest to rozwód z orzekaniem o winie, czy bez, w obu przypadkach sprawa o podział majątku przebiega tak samo. Były małżonek ponoszący winę za rozpad małżeństwa oraz ten, który nie został uznany za winnego mają takie same prawa do uzyskania swojej części majątku. Najczęściej, sąd ustala, że małżonkowie mają równe udziały we wspólnym majątku i dzieli go na równe połowy.
W małżeństwie zasadniczo istnieją trzy majątki:
- majątek wspólny,
- majątek osobisty męża,
- majątek osobisty żony.
Taki stan istnieje, jeżeli przyszli małżonkowie nie zmodyfikują zasad ustawowych w drodze umowy zawartej przed notariuszem. Umowa taka może zostać zawarta również w trakcie trwania małżeństwa. Majątek osobisty każdego z małżonków stanowi to, co każdy z nich zgromadził przed ślubem oraz to, co nabył już w czasie małżeństwa poprzez dziedziczenie i darowiznę (jeżeli darczyńca nie postanowił inaczej).
Pierwszym krokiem do podziału majątku jest zniesienie małżeńskiej wspólności majątkowej. Dopiero zniesienie wspólności umożliwia rozpoczęcie sprawy zmierzającej do podziału wspólnego dobra lub zawarcia ugody w tej kwestii. Wyjątkiem od tej zasady jest podział majątku dokonywany razem z wyrokiem rozwodowym. Wówczas, ustanie wspólności małżeńskiej i podział majątku następują w jednym momencie, po uprawomocnieniu się wyroku rozwodowego. Podziału wspólnego majątku możemy dokonać jeszcze przed rozwodem, w trakcie sprawy rozwodowej albo w osobnej sprawie, już po zakończeniu rozwodu.
Podziału majątku przed rozwodem dokonujemy u notariusza lub w sądzie. U notariusza trwa to krócej, ponieważ wystarczy jeden akt notarialny zawierający umowę o ustaniu wspólności majątkowej oraz o podziale majątku. Proces sądowy jest długotrwały, na jednej rozprawie się nie kończy, wymaga także powołania biegłego, którego zadaniem jest ustalenie wartości wspólnego majątku. Sąd, na wniosek jednego z małżonków, może podczas sprawy rozwodowej dokonać podziału majątku, o ile nie przedłuży to postępowania. Rozwód bez orzekania o winie, a podział majątku odbywają się najczęściej na podstawie ugody zawartej między współmałżonkami. Podziału majątku można dokonać również w oddzielnym postępowaniu na podstawie rozwiązania ugodowego lub decyzji sądu.
Jeżeli nie mamy już wspólności ustawowej, czy to w wyniku orzeczonego rozwodu czy zawarcia umowy o rozdzielności, możemy majątek wspólny podzielić. Podział polega na wyjściu ze współwłasności, która utworzyła się przez to, że małżonkowie nabywali różne rzeczy i prawa razem. Podziału można dokonać polubownie, w drodze umowy zawartej przed notariuszem, a jeżeli małżonkowie nie mogą się porozumieć, konieczne będzie postępowanie sądowe o podział majątku.
Niezależnie od trybu postępowania, strony muszą zastanowić się, jak chcą majątek podzielić, co następnie przekładane jest na treść wniosku o podział albo umowy podziałowej. Sposobów wyjścia ze współwłasności jest kilka:
- można przyporządkować każdemu z małżonków poszczególne rzeczy, których każde z nich staje się jedynym właścicielem (przykład: mąż zostaje właścicielem domu, a żona zostaje właścicielką mieszkania, zaś gotówka dzielona jest po połowie),
- można postanowić, że jedno z małżonków otrzymuje na wyłączność jakiś składnik majątku, ale musi spłacić drugiego (przykład: żona zostaje wyłączną właścicielką domu, ale ma obowiązek zapłacić mężowi połowę wartości),
- można wreszcie sprzedać wszystko i podzielić się uzyskanymi pieniędzmi.
Zgodnie z art. 49 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, małżonkowie mają prawo do podziału majątku wspólnego w wyniku rozwodu. Oznacza to, że wszystkie wspólne aktywa i zobowiązania muszą zostać podzielone między małżonków.
Podział majątku wspólnego polega na tym, że konkretne elementy tego majątku stają się własnością tylko jednego z małżonków. Podział ten nie jest uzależniony od rozwodu i może nastąpić zarówno przed rozwodem, w trakcie rozwodu, jak i kilka lat po rozwodzie.
Przy rozwodzie z orzekaniem o winie, podział majątku wspólnego małżonków odbywa się na zasadzie równego podziału, bez względu na to, kto z nich został uznany za winnego. Głównymi czynnikami, które mogą zadecydować o nierównym podziale majątku, to działanie na szkodę współmałżonka, lub niewłaściwe zarządzanie majątkiem wspólnym.
Sąd może ustalić nierówne udziały w majątku wspólnym, jeśli jeden z małżonków złośliwie nim zarządzał, zataił informacje na temat majątku, wprowadził drugą stronę w błąd, wyrządził szkodę w majątku wspólnym lub wykorzystywał jego środki do swoich korzyści i pomijał interesy drugiego małżonka.