Separacja Tychy

Separacja Tychy

O separacji można mówić w momencie, gdy między Tobą, a Twoim małżonkiem nastąpi zupełny rozkład pożycia. Oznacza to, że ustaną między wami więzi fizyczne, gospodarcze i duchowe. Rozkład pożycia nie musi być przy tym trwały, jak ma to miejsce w przypadku rozwodu.

Sam fakt ustania wspomnianych więzi nie sprawi jednak, że wasze życie pod kątem prawnym w jakikolwiek sposób się zmieni. Nawet jeśli zdecydujecie się zamieszkać osobno i zerwiecie kontakt, z punktu widzenia prawa w żaden sposób nie będziecie się różnić od szczęśliwego małżeństwa. Zmiany w tym zakresie wprowadzi dopiero separacja prawna, a więc taka, o której orzeknie sąd.

Skutki separacji prawnej są bardzo podobne do tych mających miejsce przy rozwodzie. Oznacza to przede wszystkim, że w momencie orzeczenia separacji:

  • powstaje rozdzielność majątkowa,
  • zmieniają się zasady dziedziczenia ustawowego,
  • może pojawić się potrzeba uregulowania kwestii alimentów, opieki nad dziećmi oraz wykonywania władzy rodzicielskiej,
  • konieczne będzie ustalenie sposobu korzystania ze wspólnego mieszkania.

Najogólniej separację można określić jako sformalizowane rozstanie małżonków, którzy zamiast się rozwieść, dają sobie czas na podjęcie ostatecznej decyzji o ich dalszej wspólnej przyszłości. Separacja nie rozwiązuje węzła małżeństwa tak jak rozwód. Zatem co daje separacja w świetle przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego ?

  • Orzeczenie separacji ma skutki takie jak rozwiązanie małżeństwa przez rozwód, chyba że ustawa stanowi inaczej.
  • Różnica między rozwodem, a separacją jest taka, że małżonek pozostający w separacji nie może zawrzeć kolejnego związku małżeńskiego, tak jak ma to miejsce po rozwodzie.
  • Ponadto para pozostająca w separacji może być nadal zobowiązana do wzajemnej pomocy, jeśli wymaga tego ich sytuacja życiowa.
  • Orzeczenie separacji skutkuje powstaniem między małżonkami rozdzielności majątkowej, co oznacza, że nie mają już majątku wspólnego, lecz tylko osobiste.
  • Małżonkowie tracą również prawo do zachowku i dziedziczenia po sobie.
  • Każdy z małżonków może wystąpić o alimenty, ponieważ w separacji istnieje obowiązek dostarczania przez jednego z nich środków do utrzymania drugiego. Środków otrzymania nie może jednak żądać małżonek uznany za winnego rozpadu związku – tak jak w przypadku rozwodu.
  • Małżonkowie nie mają prawa do powrotu do korzystania z nazwiska sprzed zawarcia małżeństwa.
  • Sąd może orzec o sposobie korzystania małżonków ze wspólnego mieszkania, a także dokonać podziału majątku wspólnego (w co wlicza się także mieszkanie). Orzekając o sposobie korzystania z mieszkania, sąd uwzględnia przede wszystkim dobro dzieci oraz małżonka, któremu powierza wykonywanie władzy rodzicielskiej.
  • W orzeczeniu sąd może rozstrzygnąć również o wykonywaniu władzy rodzicielskiej nad małoletnim wspólnym dzieckiem.
  • Separacja może być alternatywnym wyjściem, jeśli jeden z małżonków nie zgadza się na rozwód, chyba że sąd orzeknie inaczej. Separacja małżeństwa może być orzeczona przez sąd, nawet jeśli drugi małżonek nie wyraża na nią zgody, chyba że udowodni w postępowaniu dowodowym, że nie doszło do zupełnego rozkładu pożycia.

Przygotowanie pozwu o separację można powierzyć adwokatowi. Składa go jeden z małżonków, ale mogą też zrobić to wspólnie. Adresatem pozwu jest sąd okręgowy właściwy dla ich wspólnego miejsca zamieszkania. Jeśli takiego nie posiadają, należy wybrać sąd właściwy dla wspólnego pobytu małżonków. W przypadku braku wspólnego zamieszkania lub pobytu adresatem jest sąd właściwy miejscowo dla jednego z małżonków.

W treści pozwu będą musiały znaleźć się dane obojga małżonków – ich nazwiska, numery PESEL, aktualne adresy zamieszkania. Podaje się także informację o liczbie, wieku i płci wspólnych dzieci, stosunków majątkowych oraz zarobków obojga małżonków.

Zgodnie z przepisami sąd może znieść separację prawną na zgodne żądanie małżonków. Z chwilą zniesienia separacji ustają jej skutki. Sąd okręgowy rozstrzyga wówczas o władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi, biorąc pod uwagę ich dobro, może orzec o kontaktach, alimentach. Sąd orzeka również o ustroju  majątkowym małżonków, którzy powracają do wspólności majątkowej, na wniosek mogą jednak pozostać w ustroju rozdzielności majątkowej małżeńskiej. Separacja może także zakończyć się rozwodem.